Uszczelka redukcyjna – niezbędna w łazience!

Sprzęty wykorzystywane w łazience, które podłączone są do instalacji wodnej i kanalizacyjnej, muszą być odpowiednio uszczelnione. W tym celu stosowane są także uszczelki redukcyjne. 

Prawidłowe uszczelnienie elementów sanitarnych pozwala na uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa ich pracy. Wówczas nie pojawia się ryzyko związane z przeciekami. Do uszczelnień w łazienkach stosuje się różne typy uszczelek. Wśród nich znajduje się również uszczelka redukcyjna, która dostępna jest w wielu wariantach rozmiarowych do wyboru.

Jakie zastosowanie posiada uszczelka redukcyjna?

Uszczelki redukcyjne to rodzaj uszczelek gumowych, które wyróżniają się wysoką elastycznością. Są one przeznaczone do łączenia ze sobą rur o innych średnicach. Stąd też pochodzi nazwa uszczelki – ma ona na celu redukowanie rozmiaru rury. Tego typu uszczelki posiadają specjalną konstrukcję rowkowaną, dzięki czemu mogą one dobrze dopasować się do miejsca montażu i zagwarantować właściwą szczelność. Najczęściej uszczelka redukcyjna stosowana jest do uszczelnienia rury, która doprowadza wodę do WC, a także w kuchni, przy zlewach.

Dobór uszczelki redukcyjnej

Uszczelki redukcyjne posiadają dwie średnice – wewnętrzną oraz zewnętrzną. Średnice te dobiera się w zależności od średnic rur, które mają zostać połączone. Wśród najpopularniejszych rozmiarów uszczelek redukcyjnych znajdują się między innymi uszczelki 32 x 25 mm, 40 x 25 mm, 50 x 32 mm, 50 x 25 mm, 50 x 40 mm, 50 x 45 mm. Dobór właściwego rozmiaru uszczelki ma szczególne znaczenie – tylko wtedy, gdy będzie ona odpowiednio dopasowana, zapewni optymalną szczelność.

Montaż uszczelki redukcyjnej

Samodzielny montaż uszczelki redukcyjnej nie jest skomplikowany. Właściwie dobraną uszczelkę należy umieścić po prostu w jednym końcu rury, a potem w drugim końcu, wykonując w ten sposób szczelne połączenie. Należy zwrócić uwagę, aby połączenie było dokładne – element musi być zamontowany prawidłowo. Następnie należy sprawdzić szczelność połączenia. Jeśli w miejscu nie pojawia się wilgoć, krople wody, wówczas uszczelka jest zamontowana prawidłowo.