Skaning laserowy 3D – nowoczesna technika pomiarowa na bazie laserów

Zebranie informacji o budynku, konstrukcji czy danym terenie może wykorzystywać różne metody. Wtedy, gdy ważne jest uzyskanie wyjątkowej dokładności, dobrym wyborem będzie nowoczesny skaning laserowy 3D, czyli metoda, która wykorzystuje specjalne urządzenia laserowe do zbierania informacji o otoczeniu. Na czym dokładnie polega skanowanie laserowe 3D? Jakie są jego zalety? Jakie ma zastosowanie? Lasery bardzo dobrze sprawdzają się w prowadzeniu prac pomiarowych. Wykorzystywane są one między innymi do pomiarów podczas prac w domu – specjalne mierniki laserowe pomagają podczas budowy i remontów. Lasery używane są także na większą skalę podczas pomiaru całych budynków i terenów. Metoda ta określana jest jako skaning laserowy 3D.

Czym jest skaning laserowy 3D?

Skaning laserowy jest wysoce skuteczną metodą, która pozwala na uzyskanie dokładnych informacji dotyczących konkretnej przestrzeni. Stosowane wtedy urządzenia laserowe gromadzą informacje na podstawie obracającego się pryzmatu, który w ciągu sekundy może zeskanować nawet 2 miliony punktów. Na podstawie pozyskanych w ten sposób danych tworzy się specjalna chmura punktów, która zawiera informacje o położeniu każdego z nich. Właściwa obróbka chmury punktów umożliwia otrzymanie modelu mierzonego obiektu czy konstrukcji.

Kiedy najczęściej stosuje się skanowanie laserowe?

Poprzez skanowanie laserowe 3D – https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ możliwe jest również stworzenie trójwymiarowych modeli znacznie łatwiej niż z wykorzystaniem tradycyjnych technik pomiarowych. Dodatkowo, prace przebiegają o wiele szybciej, a także są obarczone mniejszym ryzykiem błędów. Zaawansowane oprogramowanie komputerowe będzie mogło stworzyć projekt, który z dokładnością co do milimetra prezentuje mieszony obszar, na przykład obiekty mieszkalne, przestrzenie przemysłowe, zabytki.

Zalety skanowania laserowego:

  • wysoce precyzyjny sposób pomiarów
  • pomiary można prowadzić także przy ograniczonym dostępie do obszaru
  • skrócenie czasu prowadzenia pomiarów w porównaniu do tradycyjnych metod
  • wyeliminowanie ryzyka błędów pomiarowych
  • możliwość wykorzystania pozyskanych danych do różnych opracowań
  • łatwe porównanie zmian zachodzących pomiędzy kolejnymi pomiarami

Wobec tego skaning laserowy 3D stanowi bardzo dobry wybór wtedy, gdy konieczne jest pozyskanie dokładnych informacji dotyczących konkretnych obszarów. Za pomocą tej metody można uzyskać najszersze dane obiektów i terenów – to powoduje, że dzisiaj na skorzystanie ze skanowania laserowego decyduje się tak wielu klientów.