Przepływomierz elektromagnetyczny – sprawdzony przyrząd do pomiaru cieczy

Przepływomierze to urządzenia dedykowane do badania przepływu różnych mediów. Wśród nich znajdują się także przepływomierze elektromagnetyczne, które ze względu na swoją metodę działania posiadają bardzo szeroki wachlarz zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu. 

Czym jest przepływomierz?

Przepływomierze to urządzenia pomiarowe, które mierzą substancje płynne, półpłynne różnych typów, ale również stosowane są do wybranych gazów. Pozwalają one na wykonanie pomiarów strumienia objętości i masy mediów, które poruszają się przez daną powierzchnię, która jest prostopadła do kierunku przepływu. Najczęściej pomiary wykonywane są w rurach. W użyciu znajdują się różne rodzaje przepływomierzy, które można podzielić na mechaniczne, a także na mierniki innych typów, do których zaliczamy przepływomierze elektromagnetyczne

Przepływomierz elektromagnetyczny – co to jest?

Przepływomierze elektromagnetyczne to specjalny rodzaj urządzeń, które dedykowane są do pomiarów przepływów na bazie zjawiska indukcji elektromagnetycznej Faradaya. W przeciwieństwie do przepływomierzy mechanicznych przepływomierze elektromagnetyczne nie posiadają elementów ruchomych, co powoduje, że są one skuteczniejsze w prowadzeniu pomiarów. W mniejszym stopniu narażone są na uszkodzenia, wyróżniają się wysoką precyzją, a także powtarzalnością pomiarów i mogą być stosowane do wielu typów mediów.

Przykładowe zastosowanie przepływomierza elektromagnetycznego:

  • woda
  • ścieki
  • oleje
  • ropa naftowa
  • szlamy kopalniane
  • masa celulozowa

Dużą zaletą przepływomierzy tego typu jest możliwość prowadzenia pomiarów na różnych typach cieczy, w tym także tych, które posiadają dużą koncentrację ciał stałych, cieczy gęstych, lepkich. W takich przypadkach zastosowanie przepływomierzy mechanicznych nie byłoby po prostu możliwe. Z ofertami producentów przepływomierzy elektromagnetycznych można zapoznać się już teraz ich na stronach internetowych. Zamówienia na tego rodzaju urządzenia pomiarowe można składać dzisiaj także przez internet.