Niepowtarzalny proces regeneracji organizmu

Jakość snu ma niebagatelne znacznie w naszym życiu. Prawidłowy wypoczynek pozytywnie wpływa na odzyskanie przez człowieka pełni sił i zdolności do podejmowania wysiłku fizycznego i psychicznego. Sen wciąż jednak bywa tematem pomijanym i niedocenianym. Jeśli staramy się zdrowo odżywiać i dbać o swoją tężyznę fizyczną, to dlaczego nie przykładamy dużej wartości do jakości naszego wypoczynku?

Sen to niezastąpiony proces regeneracyjny

Stan relaksu, w jaki wprawiamy swój organizm leżąc na wygodnym materacu i łóżku, jest niemożliwy do osiągnięcia innymi sposobami. Aby zregenerować swój organizm, musimy wejść w stan głębokiego odprężenia jakim jest sen. Nieprawidłowy wypoczynek odbije się, prędzej czy później, na naszym zdrowiu. Spowolni on proces regeneracji oraz w znacznym stopniu zaburzy proces odnowy biologicznej. Dlatego dbanie o higienę naszego snu i wypoczynku jest niezwykle ważnym obowiązkiem, o który powinniśmy dbać i zawsze o nim pamiętać. Nie ma nic przyjemniejszego i pożyteczniejszego dla naszego organizmu, jak wypoczywanie na wygodnym materacu, który jest wykonany z myślą o procesach regeneracyjnych występujących w naszym organizmie. Wiele firm produkujących tego typu przedmioty, takich jak materace koło, zdaje sobie sprawę z tych prawideł i wytwarza produkty z myślą o zachowaniu prawidłowej higieny snu.

Dlaczego brak komfortu może być niebezpieczny?

Deficyt snu powoduje niepokojące zmiany fizjologiczne – organizm zmienia metabolizm glukozy, spada apetyt i następuje pogorszenie m.in. syntezy niektórych składników naszych komórek. Choć brzmi to nieco skomplikowanie, to w żadnym wypadku nie powinniśmy się zamykać na te doniesienia z artykułów naukowych. Specjaliści kliniczni dowodzą, że osoby, których komfort snu jest mocno zaburzony, gorzej radzą sobie w życiu codziennym – spada im poziom niektórych hormonów, są bardziej niewyspane, tracą wigor i chęć do działania (i intensywnego wysiłku). Przywrócenie normalnego stanu organizmu następuje już po kilku, odespanych w wygodnych warunkach, dniach.