Marzysz o nowoczesnym domu innym niż wszystkie? Postaw na dobrego architekta!

Dzisiaj wiele osób marzących o wybudowaniu własnego domu decyduje się na kupno gotowego projektu. Do wyboru jest szeroka gama różnych typów planów, które można zakupić również przez internet. Gdy jednak budynek ma być jedyny w swoim rodzaju, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy pracowni architektonicznej. To propozycja dla najbardziej wymagających klientów. Dom warto wybudować tak, aby w trakcie jego realizacji nie iść na kompromisy. Właśnie dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniego projektu budynku, który będzie potem przekuty w rzeczywistość.

Projekty domów – gotowe i na zamówienie

Dzisiaj projekty domów można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na projekty gotowe oraz projekty na indywidualne zamówienie. Czym się różnią? Projekty gotowe to dzisiaj bardzo popularna oferta. W tym przypadku kupuje się projekt już wyrysowany przez biuro architektoniczne, który potem powielany jest w wielu egzemplarzach. Dzięki temu gotowe projekty są tak tanie i dostępne od ręki. Projekty na zamówienie wykonuje architekt Gliwice to jedno z miast, gdzie można go kupić. Taki projekt jest unikatowy, pojedynczy, tworzony na bazie potrzeb klienta, dlatego też odbiega on od gotowych projektów domów. Jego głównym minusem jest wyższa cena.

Projekt domu od architekta – dlaczego warto?

Dom jednorodzinny zaprojektowany przez architekta posiada wiele zalet. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • Indywidualne dopasowanie do potrzeb klienta – projekt może uwzględniać wszystkie zaprezentowane przez niego życzenia.
  • Unikatowy wygląd – to szansa, aby otrzymać projekt budynku innego niż wszystkie.
  • Nowoczesne technologie – projekt może bazować na zaawansowanych technologiach, które nie są stosowane w gotowych projektach domów.
  • Możliwość poprawek – architekt może wprowadzać poprawki do projektu zgodnie z życzeniami klienta.

Projekt od architekta – co z adaptacją?

Osoby kupujące gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą poddać je adaptacji. Taka usługa polega na dokonaniu dopasowania projektu do warunków terenowych na działce, na której ma zostać on zrealizowany. Takie usługi wykonuje architekt adaptujący. Koszt to nawet około 2 tysięcy złotych zależnie od zakresu prowadzonych prac. W przypadku zamówienia projektu bezpośrednio w biurze adaptacja nie jest konieczna, ponieważ projekt od razu tworzony jest myślą o konkretnej działce. Zatem gotowy projekt, chociaż tani, nie spełni wymagań każdego klienta. W takim przypadku warto zdecydować się na projekt na indywidualne zamówienie, który zostanie wyrysowany przez architekta – wtedy nie trzeba iść na żadne kompromisy!