Kuchnia na wymiar – co warto wiedzieć?

Kuchnia jest sercem domu. Już nie jest pomieszczeniem, które zamykamy kończąc gotowanie. Bardzo często kuchnie są otwarte na salon, a wtedy nie tylko spędzamy w niej czas przygotowując posiłki, ale również będąc w salonie mamy ciągły widok na kuchnię. Jak zaaranżować kuchnię by była wygodna i jednocześnie elegancka? Aranżacja kuchni to nie małe wyzwanie. Możemy do nie kupić meble w gotowych zestawach, albo pokusić się o samodzielne zaprojektowanie mebli kuchennych. Na co trzeba zwrócić uwagę projektując meble na wymiar?

Ergonomia pracy

Kuchnia na wymiar ma tę zaletę, że samodzielnie możemy zdecydować o kolejności ustawienia szafek, ilości półek w szafkach, czy wysokości i długości blatów kuchennych. Decydowanie o wszystkim samemu to na pewno niebywała zaleta. Trzeba jednak wiedzieć jak zaprojektować meble, by kuchnia była ergonomiczna i wygodna. Zaprojektowanie kuchni na wymiar wiąże się z wcześniejszym określeniem, gdzie zostanie ustawiony sprzęt AGD. Konieczne jest wydzielenie odpowiednich stref. Musimy wiedzieć, gdzie będzie strefa przygotowywania posiłków, gotowania, zmywania, podawania posiłków, oraz przechowywania i zapasów.

Wybór odpowiednich materiałów

Kolejną ważną decyzją, którą musimy podjąć, jest materiał, z którego będą nasze meble. Możemy wybrać fronty meblowe z drewna, płyty MDF lub fornirowane. Fronty drewniane mogą być poddane bardzo ciekawym obróbkom stolarskim, takim jak frezowanie, czy wykonanie dekoracyjnych żłobień. Meble drewniane sprawdzą się w kuchni klasycznej, nowoczesnej, czy vintage. Fronty fornirowane są tańszą wersja frontów drewnianych. Wykonane są z płyty wiórowej lub MDF, a następnie oklejane warstwą naturalnego drewna, czyli fornirem. Wykończenia mogą być błyszczące lub matowe. Fronty meblowe z płyty MDF powstają ze zmielonego na pył drewna mieszanego z dodatkiem związków organicznych prasowanych w wysokiej temperaturze.

Nowoczesne rozwiązania

Samodzielna aranżacja kuchni na wymiar daje nam możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Bardzo duże znaczenie mają dobre systemy wysuwania szuflad, czy możliwość montażu koszy w narożnych szafkach. Możemy zastosować również szafki typu cargo.

Nadanie indywidualnych cech

Kuchnia na wymiar ma tę zaletę, że możemy nadać jej indywidualne cechy. Wysokość blatów będzie zależała od wzrostu domowników. Ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania będzie zależała tego, jak często gotujemy i jak liczna jest rodzina. Meble na zamówienie do kuchni, która jest otwarta na salon nie mogą odbiegać stylem do wystroju salonu. Muszą tworzyć jednolitą całość kompozycyjną.