Koza w domu? Jak najbardziej!

Dopóki jest ciepło, mało osób przejmuje się tym, że trzeba będzie ogrzewać budynki wraz z nadejściem jesieni i zimy. O zmagazynowanie opału nie muszą martwić się osoby korzystające z ogrzewania gazowego czy elektrycznego. Nadal jednak wiele osób stawia na piecie wolnostojące takie jak chociażby kozy. Nie brakuje też miłośników kominków czy użytkowników ogrzewania centralnego. Jeśli komuś marzy się posiadanie czegoś podobnego do kominka, to warto rozważyć zakup pieca wolnostojącego. Można liczyć wówczas nie tylko na źródło ciepła, ale też na nieprzeciętny walory estetyczne.

Co należy wiedzieć o piecykach wolnostojących typu koza?

Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że można bezproblemowo znaleźć piec wolnostojący dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Kozy dostępne są zarówno w wersji klasycznej, jak i nowoczesnej. Może ona imitować kominek czy też piec kaflowy. W sprzedaży znajdują się modele z szybą, jak i z ceramiczną obudową. Na korzyść kozy przemawia to, że jest to piec przenośny, który można w każdej chwili odinstalować i przenieść do innego pomieszczenia lub całkowicie się go pozbyć domu. W przypadku pieca wolnostojącego należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd i cenę oraz na wyposażenie, ale na kilka istotnych parametrów technicznych.

Piec koza musi mieć wylot spalin o przekroju nieprzekraczającym średnicy przewodu kominowego. Ważna jest też moc cieplna urządzenia, która powinna być odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia. Zasada jest taka, że na 1 kW mocy pieca przypada 10-12 mkw powierzchni wnętrza mającego wysokość 2,5 metra. Jeśli pomieszczenie jest większe i ma słabą izolację, to konieczny jest zakup kozy o większej mocy. Przy wyborze pieca wolnostojącego trzeba zwrócić uwagę także na jego sprawność i czas spalania, co ma bezpośrednio wpływ na koszty eksploatacyjne urządzenia. W sprzedaży dostępne są piece mocy do 17 kW, o sprawności 70-90% i czasie spalania 7-8h. Wersja dla wygodnych będzie koza wyposażona w specjalne pudełko nazywane nocnym strażnikiem, które wkłada się do pieca na noc, dzięki czemu na rano nie trzeba od nowa rozpalać ognia, ale dołożyć opału.