Jak wybrać parkiet drewniany?

Projektując swój wymarzony dom, wszystko musi do siebie pasować. W końcu ma być taki, jaki chcemy. Dokładnie taki. Wszystko musi się zgrywać. Ściany z meblami, meble z zasłonami, a zasłony z kolorem kanapy. Jednak tak jak ściany możemy przemalować, a meble zmienić, tak rzadko kiedy zmieniamy podłogę ze względu na koszty i oczywiście długość prac. Dlatego także zwykle nad wyborem odpowiedniej podłogi zastanawiamy się dłużej.

Parkiet? Panele? Wykładzina?

Do wyboru mamy główne 3 typy podłóg. Wykładzina od dłuższego czasu pozostaje na pewnym marginesie pod względem wyboru rodzaju podłóg. Jest już po prostu niemodna, a utrzymanie jej w czystości jest wręcz niemożliwe. Potwierdzą to wam wszystkie osoby uczulone na kurz. Panele i parkiet są obecnie najbardziej popularne. Panele pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Parkiet natomiast idealnie się sprawdzi w klasycznym wystroju. Jest to coś, co obecnie wraca. W końcu kojarzy się głównie ze starszymi wnętrzami. I z resztą nie bez powodu, gdyż parkiety były kiedyś prawie w każdym mieszkaniu. Dlatego przy wyborze podłogi, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim panele i parkiet. A zamiast wykładziny, zawsze możemy położyć dywan.

Jak wybrać parkiet drewniany?

Pakiet przede wszystkim musi być wytrzymały i najlepiej, jeśli przetrwa długie lata. Dlatego najważniejsze jest, aby parkiet wykonany był z wysokiej jakości drewna, aby przetrwał jak najwięcej lat. Tutaj przyda się odrobina wiedzy o gatunkach drewna i ich właściwościach. Dzięki temu unikniemy napuchniętego parkietu w łazience czy kuchni. Dlatego przede wszystkim przy wyborze parkietu należy rozważyć różne gatunki drewna, a specjalista na pewno odpowiedzialnie nam doradzi. Poza tym należy wziąć pod uwagę rozszerzalność cieplną danego gatunku drewna. Ma to wpływ na możliwe układy parkietu.

Jakie drewno?

Najpopularniejszym drewnem, używanym do produkcji parkietów, są gatunki dostępne w kraju. Dzięki temu są także najtańsze, gdyż w cenę nie wliczane są koszty importu. Tutaj najlepiej sprawdzi się dąb (jedno z najtrwalszego drewna), jesion, brzoza czy buk. Za taki materiał zapłacimy już od 100 zł za metr kwadratowy.

Parkiet wraca do łask. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale na pewno jedno z trwalszych, a i obecnie modnych. Na pewno ciekawy parkiet nie zostanie pominięty przez naszych gości. Co więcej, obecnie parkiety można łączyć z nowoczesnymi wnętrzami, a nawet jest to wskazane. Możemy połączyć tradycję ze współczesnością lub po prostu wybrać bardziej ,,dzisiejsze” ułożenie. Parkiety dają nam nieograniczone możliwości. Jednak pamiętajmy, aby zawsze wysłuchać rady specjalistów w sprawie właściwości konkretnego drewna, gdyż nie każdy rodzaj nadaje się do wszystkiego.